top-image

ŞU İŞİN ADINI KOYALIM

Çocuğunuz var mı bilmiyorum... Benim bir kızım var. Doğmadan önce bir isim bulmak gerekiyor. Öyle ki hayatı boyunca taşıyacağı, belki (bence %80 oranında) karakterini belirleyecek bir isim. Dünya’daki en zor iş gibi görünüyor. Kendi kızım için isim bulmak hiç zor olmadı. Anlamı olan bir isim olmak zorunda olmasa da, çok derin bir sevginin ürünü olduğu için adı ‘Derin’ oldu.

Gelin görün ki isim bulacağınız, bir ürün ya da hizmet ise durum çok farklı. Üstüne üstlük ismini alacak bir büyükanne ya da büyükbaba da olamıyor.

İsmi bulmak tek başına yeterli değil, bu isim hem konulacağı ‘şey’ i anlatacak, hem de onu iyi taşıyabilecek... Buna ilave olarak, her gün yüzbinlerce ismin türetildiği, aklınıza gelen en saçma harf silsilelerinin dahi domain isimlerinin alındığı şu dönemde; ‘Hah işte isim tam olarak bu’ dediğiniz anda bile müsait olmama olasılığı çok yüksek.

Bu zahmetli iş, kimi zaman reklam ajanslarının bünyesinde bulunan metin yazarlarının boyunu aşabiliyor. Çünkü onlar halihazırda bir firma için sosyal medya’ya ne yazsam diye düşünürken, bir yandan gelen reklam işine fikir bulmaya çalışırken, diğer yandan da sizin hayatınızı adadığınız şeye isim bulmaya çalışıyorlar.

İşte bu iş böyle yapılamaz. Hele ki karşılarında sizin gibi bir rakip varsa. İşin doğrusu buna kendini verecek birine emanet etmektir. Sizinle eşgüdümlü çalışabilecek birine.